Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolne za święto w sobotę to absurd

10 sierpnia 2015 | Prawo | Mateusz Rzemek

Przywilej zbędny dla większości pracowników powoduje nierówne traktowanie tych, których miał chronić, czyli wynagradzanych godzinowo.

Mateusz Rzemek

Większość firm w najbliższy piątek wyznaczyła pracownikom wolne. Zgodnie z przepisami ma taki obowiązek, gdy święto wypada w sobotę. W najbliższą sobotę 15 sierpnia wypada zaś Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Nieuczciwa regulacja

– Uzasadnienie takiego przywileju pracowników jest proste – tłumaczy prof. Arkadiusz Sobczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Chodzi o to, by pracownik mógł wziąć udział w święcie, a jednocześnie zachował prawo do wolnego po całym tygodniu pracy. Sensem tej regulacji jest ochrona osób pracujących także w weekendy. Korzysta na niej jednak większość osób pracujących od poniedziałku do piątku.

– Nie ma logicznego uzasadnienia dla przepisu, którego skutkiem jest prawo zatrudnionego od poniedziałku do piątku do dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę, kiedy pracownik i tak miałby wolne – dodaje prof. Jerzy Wratny z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. – Tym bardziej że pracownicy wynagradzani stałą pensją miesięczną nie tracą wynagrodzenia, ale ci,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10214

Wydanie: 10214

Spis treści
Zamów abonament