Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolne za święto w sobotę to absurd

10 sierpnia 2015 | Prawo | Mateusz Rzemek

Przywilej zbędny dla większości pracowników powoduje nierówne traktowanie tych, których miał chronić, czyli wynagradzanych godzinowo.

Mateusz Rzemek

Większość firm w najbliższy piątek wyznaczyła pracownikom wolne. Zgodnie z przepisami ma taki obowiązek, gdy święto wypada w sobotę. W najbliższą sobotę 15 sierpnia wypada zaś Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Nieuczciwa regulacja

– Uzasadnienie takiego przywileju pracowników jest proste – tłumaczy prof. Arkadiusz Sobczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Chodzi o to, by pracownik mógł wziąć udział w święcie, a jednocześnie zachował prawo do wolnego po całym tygodniu pracy. Sensem tej regulacji jest ochrona osób pracujących także w weekendy. Korzysta na niej jednak większość osób pracujących od poniedziałku do piątku.

– Nie ma logicznego uzasadnienia dla przepisu, którego skutkiem jest prawo zatrudnionego od poniedziałku do piątku do dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę, kiedy pracownik i tak miałby wolne – dodaje prof. Jerzy Wratny z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. – Tym bardziej że pracownicy wynagradzani stałą pensją miesięczną nie tracą wynagrodzenia, ale ci,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10214

Wydanie: 10214

Spis treści
Zamów abonament