Wolne za święto w sobotę to absurd
Przywilej zbędny dla większości pracowników powoduje nierówne traktowanie tych, których miał chronić, czyli wynagradzanych godzinowo.
Mateusz Rzemek
Większość firm w najbliższy piątek wyznaczyła pracownikom wolne. Zgodnie z przepisami ma taki obowiązek, gdy święto wypada w sobotę. W najbliższą sobotę 15 sierpnia wypada zaś Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Nieuczciwa regulacja
– Uzasadnienie takiego przywileju pracowników jest proste – tłumaczy prof. Arkadiusz Sobczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Chodzi o to, by pracownik mógł wziąć udział w święcie, a jednocześnie zachował prawo do wolnego po całym tygodniu pracy. Sensem tej regulacji jest ochrona osób pracujących także w weekendy. Korzysta na niej jednak większość osób pracujących od poniedziałku do piątku.
– Nie ma logicznego uzasadnienia dla przepisu, którego skutkiem jest prawo zatrudnionego od poniedziałku do piątku do dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę, kiedy pracownik i tak miałby wolne – dodaje prof. Jerzy Wratny z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. – Tym bardziej że pracownicy wynagradzani stałą pensją miesięczną nie tracą wynagrodzenia, ale ci,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta