Naruszenie obowiązków poza pracą też skutkuje dyscyplinarką
UMOWY | Zawodowy kierowca, który w czasie urlopu jechał pod wpływem alkoholu i spowodował wypadek i orzeczono wobec niego m.in. zakaz prowadzenia pojazdów, ma słabe szanse na utrzymanie etatu. Pracodawca może go zwolnić.
Jeśli pracownik przebywający na wakacjach lub zwolnieniu lekarskim ciężko naruszył podstawowe obowiązki, pracodawca może rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia z jego winy.
Mimo że w czasie usprawiedliwionej nieobecności podwładny nie wykonuje pracy, niewykluczone, że dopuści się takiego naruszenia powinności, które uzasadnia natychmiastowe rozwiązanie z nim umowy. Wskazał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 2004 r. (II PK 109/04). Wyjaśnił, że wykonywania obowiązków pracowniczych nie można ograniczyć do czasu pracy. Dotyczy to np. nakazu dbałości o dobro zakładu, zachowania tajemnicy związanej z wykonywaną pracą, nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy czy wykorzystywania zwolnienia lekarskiego zgodnie z jego celem itd. Ciężkie naruszenie obowiązków poza czasem pracy może być też podstawą rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Przy dopuszczalności rozwiązania umowy w tym trybie nie ma bowiem znaczenia, czy pracownik był w tym czasie w pracy.
Zabór mienia
Także w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego pracownik jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta