W listopadzie ruszy interaktywny portal podatkowy
Od 1 lipca 2016 roku urzędy skarbowe będą mogły poprosić o przekazanie dokumentów w formie elektronicznej do czynności sprawdzających i kontroli podatkowej.
Rz: Podatnicy mają dziś coraz więcej możliwości elektronicznego kontaktu z administracją skarbową. Czy chętnie je wykorzystują?
Jarosław Wyszyński: Zdecydowanie tak. W pewnych sytuacjach to zainteresowanie nawet przekroczyło nasze oczekiwania. Najlepszym przykładem jest elektroniczny formularz PIT-11, na którym płatnik, najczęściej pracodawca, informuje administrację podatkową o dochodach i odprowadzonych zaliczkach swoich pracowników. Z początkiem 2015 roku używanie elektronicznego formularza stało się obowiązkowe dla wszystkich płatników, którzy sporządzają informację dla więcej niż pięciu podatników oraz dla podmiotów którym rachunkowość podatkową prowadzą biura podatkowe. Małe firmy mogą zatem składać takie deklaracje w formie papierowej. Spodziewaliśmy się ich około 1,2 mln. Jednak złożono ich tylko niecałe 800 tys. Reszta uprawnionych do składania papierowych deklaracji płatników zrobiła to w formie elektronicznej. Do końca sierpnia 2015 r. płatnicy złożyli ponad 97 proc. wszystkich deklaracji przez internet.
Ale postęp w korzystaniu z e-deklaracji widać także przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta