Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wolno zatrudnionym uszczuplać przywilejów i pieniędzy

22 września 2015 | Dobra Firma
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli pracownik odchodzi z firmy w trakcie okresu rozliczeniowego, szef ustala dla niego odrębny wymiar czasu pracy od pierwszego dnia tego okresu do rozstania. Tak samo postępuje, gdy angażuje kogoś w trakcie okresu rozliczeniowego.

Zależnie od okresu zatrudnienia

- Jak należy rozliczyć godziny nadliczbowe pracownika, gdy jego zatrudnienie ustaje w trakcie okresu rozliczeniowego?

Co do zasady art. 151 § 1 k.p. określa pracę w godzinach nadliczbowych jako tę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Podstawowy wymiar czasu pracy wynosi osiem godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.). Przekroczenie którejkolwiek z tych norm oznacza pracę w godzinach nadliczbowych, chyba że do pracownika odnoszą się regulacje szczególne dotyczące normy, wymiaru i rozkładu czasu pracy.

Rozkład czasu pracy przewidujący wydłużony wymiar czasu pracy musi określać także pracę w skróconym wymiarze. Trzeba bowiem tak zbilansować liczbę godzin pracy, aby przeciętnie nie przekraczała 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Takie bilansowanie występuje też w równoważnym czasie pracy (art. 135 k.p.).

Nadliczbową pracę rekompensuje się dodatkiem do wynagrodzenia (art. 1511 k.p.) lub udzieleniem czasu wolnego od pracy (art. 1512 k.p.).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 10 listopada 2009 r. (II PK 51/09) czasu przypadającego poza normalnymi godzinami pracy, w którym pracownik – pozostając w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu art. 128 § 1 k.p. lub jedynie przebywając w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10250

Wydanie: 10250

Spis treści
Zamów abonament