Grupa Azoty dużo zarobi dzięki nowej instalacji
Przemysł | Po uruchomieniu kolejnej wytwórni poliamidów chemiczny koncern stanie się drugim co do wielkości producentem tego tworzywa w Unii Europejskiej.
barbara oksińska
Budowa instalacji w Tarnowie za 320 mln zł właśnie się rozpoczęła. To największy projekt w segmencie tworzyw realizowany przez Grupę Azoty, znaną jak dotąd głównie z produkcji nawozów. Dzięki inwestycji już od 2017 r. spółka zwiększy zdolności produkcyjne tzw. poliamidu 6 do 170 tys. ton rocznie i wejdzie do ścisłej europejskiej czołówki producentów tego tworzywa stosowanego m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, opakowaniowym czy lotniczym. Liderem w tym segmencie jest BASF.
Decyzja w sprawie budowy zakładu to odpowiedź na zawirowania na rynku tzw. kaprolaktamu – półproduktu wytwarzanego przez Azoty w zakładach w Tarnowie i Puławach, który przez lata świetnie sprzedawał się na rynku chińskim. Chemiczna grupa miała nawet w planach budowę na Dalekim Wschodzie własnej fabryki. Jednak wraz z rosnącym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta