Mecz Danzigu z Gdańskiem
Współczesna piłka nożna to wynalazek angielski i właśnie Anglikom Gdańsk zawdzięcza najwcześniejszą fascynację tym sportem. A dokładniej, brytyjskim marynarzom, którzy zawijali do miejscowego portu pod koniec XIX wieku.
Pierwsze strzały na bramkę padły w Gdańsku około roku 1902–1903. Jan Daniluk, historyk z Muzeum II Wojny Światowej, przytacza datę 18 kwietnia 1903 r., gdy powstał pierwszy gdański klub piłkarski Fußball-Club Danzig. W tym samym roku odbył się też pierwszy wielki mecz – rywalami byli futboliści z Królewca.
Wkrótce do FC Danzig, przemianowanego na BuEV Danzig (skrót od: Stowarzyszenie gier z piłką i biegów łyżwiarskich), dołączyli kolejni: studenci (Akademischer SC), słuchacze seminarium nauczycielskiego (Seminar Langfuhr), jednostki miejscowego garnizonu (SV Ostmark Danzig, SC Danzig, Preußen Danzig). Były też FC Comet Neufahrwasser i VfB Danzig, ale ich żywot był krótki.
Rozgrywki ligowe koordynował Bałtycki Związek Sportowy (Baltischer Rasensport-Verband, później Baltischer Sport-Verband), do którego włączono Gdańsk w 1908 roku. Organizacja grupowała drużyny z Pomorza, Prus Zachodnich oraz Wschodnich i była jednym z siedmiu związków regionalnych Cesarstwa Niemieckiego. Drużyna BuEV Danzig zyskiwała na sile i w końcu, w 1912 roku, zdobyła tytuł bałtyckiego mistrza.
Kolejna fala futbolowej gorączki napłynęła w pierwszej połowie lat 20. W ciągu paru sezonów powstało kilkanaście nowych klubów z sekcjami piłkarskimi lub samodzielnych drużyn. Własne zespoły mieli gdańscy policjanci (SV Schutzpolizei Danzig) i pocztowcy (Post SG...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta