Łączenie zasobów nie tylko formalne
Zamówienia publiczne | Nie wolno po złożeniu oferty dodawać szczegółów, a więc wskazywać, do której części realizacji zamówienia mają być dołączone zasoby kooperanta.
Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk
Zasadą jest, że wykonawca może w postępowaniu przetargowym powołać się na kwalifikacje i zasoby innego podmiotu, które pomogą mu w realizacji zamówienia publicznego. Musi jednak umieć dowieść, że rzeczywiście dysponuje tymi zewnętrznymi środkami. Oferent nie ma przy tym obowiązku wiązania się ze swym kooperantem w żadnej określonej formie prawnej.
I chociaż instytucja zamawiająca, jeżeli chce ograniczyć możliwość korzystania z cudzych zasobów, musi wskazać w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia przesłanki wyłączające, to jednak nie wolno jej określać szczegółów ani zasad takiej współpracy, gdy jest ona dozwolona. Kiedy natomiast dopuszczalne jest złożenie oferty tylko co do części zamówienia, wykonawca nie ma prawa wskazać już po złożeniu oferty, do której części realizacji zamówienia ma być użyta konkretna część zgłoszonych przez niego zasobów. Także tych pochodzących od kooperanta.
Tej treści odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez polską Krajową Izbę Odwoławczą (KIO) zarekomendował luksemburskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości jego rzecznik generalny Niilo Jääskinen.
Sprzątanie ulic
W sprawie, w której rozstrzygnięciu ma pomóc wyrok europejskich sędziów, instytucją zamawiającą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta