Szansa dla polskiego węgla
Energetyka | We wspólnym stanowisku na paryski szczyt klimatyczny Unia nie mówi już o dekarbonizacji, ale o redukowaniu emisji z zachowaniem „neutralności węglowej".
Aneta Wieczerzak- -Krusińska
Czy nowe sformułowania oznaczają jednak zmianę nastawienia Komisji Europejskiej do energetyki opierającej się na spalaniu węgla, jak ta w Polsce? Ze słów pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Marcina Korolca można wnioskować, że długofalowo przyniesie to korzyści także naszej gospodarce. – Dla państw rozwiniętych to propozycja, by rozwijać nowe technologie wyłapywania i używania dwutlenku węgla – mówił Korolec.
Nadzieja na zmianę
Nasza branża energetyczna wydaje się daleka od odtrąbienia sukcesu. Nie udało nam się uzyskać komentarza jej przedstawicielstwa – Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jednak nieoficjalnie energetycy mówią o pewnym wyłomie w polityce KE. W perspektywie długofalowej mają też nadzieje na to, że nowe podejście przełoży się na łagodniejsze traktowanie kwestii węglowych w dyrektywach unijnych czy wręcz możliwość finansowania inwestycji w czystsze spalanie węgla.
Na razie jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta