„Rzeczpospolita” radzi
Finansowe skutki uchwalenia planu miejscowego
- W gminie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ograniczający wcześniejsze możliwości zabudowy objętych nim działek. Niektórzy właściciele nieruchomości zaczynają zgłaszać żądania wypłaty odszkodowań. Jakie dokładnie prawa mają właściciele takich nieruchomości i jakie żądania mogą kierować do gmin?
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 36–37), w sytuacji gdy korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel tej nieruchomości (lub użytkownik wieczysty) może wnieść do gminy pewne roszczenia. Polegają one na żądaniu:
- odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo
- wykupienia nieruchomości lub jej części.
To, które roszczenie w danym przypadku będzie kierowane do gminy, zależy od wyboru dokonanego przez właściciela nieruchomości. Jednak żądanie wykupienia nieruchomości jest znacznie dalej idące i zasługuje na uznanie jedynie w przypadku, gdy wystąpią zupełne ograniczenia związane z wykorzystaniem danej nieruchomości. Zresztą na pierwszym etapie roszczenia kierowane są do gminy i to gmina ma prawo na różne sposoby negocjować z właścicielem. Na przykład gdy właściciel domaga się konkretnej kwoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta