Bez nowego procesu ani rusz
egzamin wstępny | Część karna na teście może się w tym roku okazać dużo trudniejsza, bo obowiązują zmienione przepisy.
Już za tydzień – 26 września – odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje: adwokacką i radcowską. Wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy przygotować się do testu. W tym roku trudność zdającym może sprawić część karna. 1 lipca weszła w życie duża nowela prawa karnego i procedury karnej. Dzięki materiałom dziś publikowanym zdający dowiedzą się m.in., kiedy podejrzany staje się oskarżonym, kto może być oskarżycielem posiłkowym, a kto prywatnym oraz ilu maksymalnie obrońców może mieć oskarżony.
Oskarżyciele i pokrzywdzeni
Oskarżycielem publicznym przed wszystkimi sądami jest prokurator (art. 45 § 1 KPK).
W wypadkach określonych w ustawie czynności procesowe wykonuje prokurator bezpośrednio przełożony lub prokurator nadrzędny.
Inny organ państwowy może być oskarżycielem publicznym z mocy szczególnych przepisów ustawy określających zakres jego działania.
Udział w rozprawie. W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego udział prokuratora w rozprawie jest obowiązkowy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej (art. 46 KPK).
Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49 § 1 KPK).
Pokrzywdzonym może być także niemająca osobowości prawnej:
1) instytucja państwowa lub samorządowa,
2) inna jednostka organizacyjna,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta