Trzy warunki wspólnego rozpoznania spraw
Wskutek połączenia sprawy otrzymują wspólną sygnaturę i zostają rozpoznane w ramach jednej rozprawy. Zwrot kosztów procesu przysługuje odrębnie w każdej z połączonych spraw.
Przepis art. 219 Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza możliwość połączenia przez sąd kilku oddzielnych spraw do łącznego rozpoznania. Podjęcie przez sąd decyzji o połączeniu kilku spraw do łącznego rozpoznania uzależnione jest od spełnienia trzech przesłanek.
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że aby połączenie spraw do łącznego rozpoznania było możliwe, sprawy te muszą toczyć się przed tym samym sądem. Drugim warunkiem jest pozostawanie spraw w związku, trzecim natomiast możliwość objęcia tych spraw jednym pozwem. Ponieważ ustawodawca nie sprecyzował jaki związek pomiędzy sprawami może stanowić podstawę do ich połączenia, należy uznać, że chodzi tu nie tylko o związek o charakterze faktycznym, ale i prawnym. Rozważając kwestię ostatniej przesłanki, której to spełnienie uzasadnia połączenie spraw do łącznego rozpoznania, należy sięgnąć do przepisów art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta