Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem trzeba zakończyć współpracę ze wspólnikiem

09 grudnia 2015 | Dobra Firma | Marek Wocka

Przyczyną wyłączenia wspólnika spółki z o.o.może być 
np. wieloletni konflikt pomiędzy wspólnikami, prowadzenie działalności konkurencyjnej przez jednego ze wspólników czy działanie na szkodę spółki.

Przepisy polskiego prawa handlowego umożliwiają – przy spełnieniu określonych przesłanek – wyłączenie wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z treścią art. 266 § 1 kodeksu spółek handlowych można wyłączyć wspólnika ze spółki z o.o. na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego tej spółki. Zatem skuteczność zainicjowania tego żądania (abstrahując od jego zasadności) wiąże się zarówno z elementem osobowym (na wniosek wszystkich pozostałych wspólników), jak i z elementem kapitałowym (posiadanie przez żądających wyłączenia udziałów stanowiących więcej niż 50 proc. kapitału zakładowego). Rygor osobowy został jednak przez ustawodawcę nieco złagodzony. Umowa spółki z o.o. może bowiem przyznać prawo wystąpienia z żądaniem wyłączenia także mniejszej liczbie wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. W tym przypadku powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy.

Współuczestnictwo w sporze

Po stronie żądających wyłączenia wspólnika (co do zasady) powinni występować wszyscy pozostali wspólnicy. Wiąże się to z powstaniem na płaszczyźnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10316

Wydanie: 10316

Spis treści
Zamów abonament