Kwartalne zaliczki są opłacalne przy dłuższych terminach płatności
Podatnik ma prawo wybrać metodę rozliczania się w trakcie roku z zobowiązań w CIT – nie musi robić przelewów do urzędu co miesiąc. Przemyślana decyzja w tym zakresie pozwoli uniknąć odsetek lub kar.
Każda spółka podlegająca przepisom ustawy o CIT jest zobowiązana wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek. Zaliczki te, co do zasady, wpłaca się do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Oblicza się je jako różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu, który został osiągnięty od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek już wpłaconych za ten rok.
Przepisy przewidują pewne rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć uciążliwość tego obciążenia.
Co trzy miesiące...
Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność mogą wpłacać zaliczki kwartalne. Obliczane są one podobnie jak zaliczki miesięczne – jako różnica pomiędzy podatkiem od dochodu osiągniętego od początku roku a zaliczkami już opłaconymi. Warto tutaj podkreślić, że ustawa o CIT wyraźnie wskazuje, że przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego, a nie dowolnie wybrane trzy następujące po sobie miesiące.
Zaliczki kwartalne wpłaca się w terminie do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który należna jest zaliczka. Jeżeli firma chce skorzystać z możliwości wpłacania zaliczek kwartalnych, musi do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody. Zawiadomienie składa się w formie pisemnej. Takie pismo jest ważne także w latach następnych, chyba że firma zawiadomi – także w formie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta