Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rachunkowość nieruchomości w sektorze publicznym to złożony temat

09 grudnia 2015 | Ekspert księgowego | Wojciech 
Rup
Wojciech 
Rup, biegły rewident
źródło: materiały prasowe
Wojciech 
Rup, biegły rewident

Budynki i budowle powinny być wprowadzone do ewidencji środków trwałych jednostki otrzymującej je 
od urzędu jst lub z zasobów Skarbu Państwa z zachowaniem dotychczasowej wartości początkowej i umorzenia.

Specyfika ewidencji nieruchomości w księgach rachunkowych i ich prezentacji w sprawoz- daniach finansowych wynika z uwarunkowań przedmiotowych i podmiotowych. Nieruchomości są aktywami trwałymi o dużej wartości, a gospodarka nieruchomościami podlega szczególnym regulacjom prawa cywilnego znajdującym wyraz m.in. w sposobie udokumentowania operacji gospodarczych z ich udziałem. Dodatkowo, jednostki sektora finansów publicznych w zakresie pozyskania, wykorzystania i zbycia nieruchomości objęte są regulacjami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 782), dającymi tym podmiotom uprawnienia, ale też nakładającymi obowiązki w zakresie sposobu i formy wykonywania operacji gospodarki nieruchomościami, wchodzącymi w skład zasobów nieruchomości.

Szczególne przypadki

Na mocy tych uprawnień jednostki sektora finansów publicznych mogą w niektórych przypadkach realizować operacje gospodarki nieruchomościami w sposób odbiegający od zasad rynkowych. Przykładem takiej operacji jest sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa jednostce samorządu terytorialnego poniżej cen rynkowych, do czego upoważnia art. 14 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jeśli taka operacja zostanie przeprowadzona, to dylematy może wywoływać sposób jej ewidencji rachunkowej, ponieważ przyjęcie ceny nabycia do wyceny nieruchomości będącej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10316

Wydanie: 10316

Spis treści
Zamów abonament