Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaraźliwa zachłanność

09 grudnia 2015 | Kultura | Paulina Wilk
Virginia Woolf, (1882–1941), powieściopisarka i eseistka, uważana za czołową postać literatury modernistycznej XX w. Zdjęcie  z 1927 r.
źródło: materiały prasowe
Virginia Woolf, (1882–1941), powieściopisarka i eseistka, uważana za czołową postać literatury modernistycznej XX w. Zdjęcie z 1927 r.
Virginia Woolf,
źródło: Rzeczpospolita
Virginia Woolf, "Eseje wybrane", przeł. Magda Heydel, Karakter, 2015

Virginia Woolf zachwyca formą, przenikliwością oraz ciekawością życia.

Wydaje mi się, że w zasadzie nie ma takiego ludzkiego doświadczenia, które nie pojawiłoby się w „Wojnie i pokoju" – pisze Woolf w eseju „Pan Bennett i pani Brown". I podobnie w wydanych właśnie „Esejach wybranych" – nie ma chyba takiej sprawy, przeżycia czy drobiazgu, które nie wzbudziłyby jej zainteresowania. Nie stałyby się przyczynkiem do rozważania o znaczeniach, wartościach czy chociażby okazją do krótko zadziwienia.

Kunszt autorki – notabene i jemu poświęciła jeden z tekstów – przejawia się na wielu poziomach. Przede wszystkim Woolf raczy esejami o unikatowych formach. Droga przez ten pokaźny tom (choć jest on mocno odchudzoną przez Magdę Heydel i Romę Sendykę wariacją „The Esseys of Virginia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10316

Wydanie: 10316

Spis treści
Zamów abonament