Kontrola w firmie nie może trwać zbyt długo
Gdy przedsiębiorca wniesie sprzeciw na czynności kontrolne, organ nie może prowadzić ich dalej. Musi się powstrzymać od działania aż do czasu rozpatrzenia pisma i wydania postanowienia.
W naszej firmie prowadzone są czynności kontrolne. Ponieważ byliśmy już kontrolowani w tym roku, wiemy, że kontrola trwa zbyt długo. Chcemy wnieść sprzeciw na prowadzone dalej czynności. Jak się go składa i co w nim musimy zawrzeć? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 291c ordynacji podatkowej do kontroli podatkowej przedsiębiorcy stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, a więc jej art. 77–84d dotyczące kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy.
Możliwość wniesienia przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą sprzeciwu na czynności kontrolne organu jest uregulowana w art. 84c ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z punktem 1 tego artykułu przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów tej ustawy.
Przykładowe sytuacje
W art. 84c ww. ustawy ustawodawca enumeratywnie wymienił przepisy, których naruszenie przez organ kontroli może skutkować wniesieniem sprzeciwu. Są to przykładowo sytuacje, gdy:
- nie okazano przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynności oraz nie doręczono upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, chyba że dotyczy to przypadku tzw. kontroli na legitymację (art. 79a ust. 1),
- osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta