Czy części pozyskane ze zdemontowanych aut ujmuje się w spisie z natury
Stacja demontażu pojazdów wykaże w remanencie wymontowane z wraków elementy przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Na wysokość dochodu nie wpłyną składniki tych starych samochodów, za które przedsiębiorca nie musiał zapłacić.
- Przedsiębiorca prowadzi stację demontażu pojazdów i rozlicza się z urzędem na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Pojazdy przeznaczone do demontażu nabywane są:
- odpłatnie w drodze zakupu pojazdów wycofanych z ruchu – są to pojazdy niekompletne, niezdatne do ruchu, niespełniające wymogów technicznych dla pojazdów dopuszczonych do poruszania się po drogach publicznych,
- nieodpłatnie w drodze przekazania przez ich właścicieli w celu uzyskania stosownych zaświadczeń o demontażu pojazdów w celu ich wyrejestrowania.
W obu przypadkach pojazdy są rozbierane na części. Poszczególne elementy pojazdów, zdatne do użycia jako części zamienne używane, przeznaczone są do dalszej sprzedaży, natomiast części i elementy niezdatne do dalszego użytku są przeznaczone do utylizacji lub recyklingu.
Nabywane przez przedsiębiorcę pojazdy stanowią odpad w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
W pierwszym przypadku pojazdy są nabywane według wartości oszacowanej przez strony umowy sprzedaży. Wartość nabycia jest określona w umowie sprzedaży i jest podstawą do wpisu w dokumentach księgowych przedsiębiorcy. W drugim przypadku podstawą przeniesienia własności pojazdu jest obowiązek wynikający z przepisów o demontażu i utylizacji pojazdów wycofanych z ruchu, zatem wartość nabycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta