Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda różnica to dyskryminacja

31 grudnia 2015 | Praca i ZUS | Grzegorz
 Trejgel
Grzegorz
 Trejgel
źródło: materiały prasowe
Grzegorz
 Trejgel

Zmiana pracodawcy w trybie art. 231 kodeksu pracy nie stanowi kryterium dyskryminującego, które powodowałoby niezgodne z prawem różnicowanie 
w wynagradzaniu pracowników. Kryteria takie wymienia art. 183a kodeksu pracy, 
a przejście do nowej firmy do nich nie należy.

Tak uznał Sąd Najwyższy, który wyrokiem z 4 listopada 2015 r. (II PK 36/15) oddalił skargę kasacyjną, uznając orzeczenie sądu okręgowego za prawidłowe.

W tej sprawie pracownik wystąpił z roszczeniem z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu wobec spółki. Wskazywał, że mimo wykonywania podobnych obowiązków jego wynagrodzenie było niższe od pensji współpracowników, którzy od samego początku pracowali w spółce. Sąd rejonowy oddalił to powództwo.

Powód pracował u pracodawcy od 1984 r. Od 1 września 2008 r. stał się pracownikiem nowego pracodawcy na mocy przejścia części zakładu pracy w trybie art. 231 § 1 k.p. Następnie od 1 grudnia 2008 r. w trybie art. 231 § 1 k.p. stał się pracownikiem kolejnego pracodawcy – spółki. Ostatnia spółka zobowiązała się stosować wobec powoda i innych pracowników przejętych od poprzedniego pracodawcy dotychczasowe warunki płacy wynikające z zakładowego układu zbiorowego pracy obowiązującego w przejętej firmie, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące. Objęcie poszczególnych grup pracowników odmiennymi zasadami związanymi ze stosowaniem różnych układów zbiorowych spowodowało różnice w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10333

Wydanie: 10333

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament