Kosmos na podsłuchu, lekarz z pudełka
Co może nas zadziwić w nadchodzącym roku – ranking Łukasza Kaniewskiego.
Wycinanie błędów w genach
Metoda CRISPR/Cas9 budziła emocje w odchodzącym roku i będzie je budzić w roku 2016. W toku są prace nad wykorzystaniem jej do leczenia chorób genetycznych, np. ślepoty Lebera lub pląsawicy Huntingtona. W laboratoriach czekają zmodyfikowane tą metodą komary, których wypuszczenie do środowiska ostatecznie pokonałoby malarię, jedną z najgorszych gnębiących ludzkość plag (650 tys. zgonów rocznie).
Naukowcy obawiają się jednak, czy ich uwolnienie nie spowoduje nieodwracalnych zmian w środowisku. Jeśli chodzi o metodę CRISPR/Cas9, to możemy się spodziewać wszelkich rewelacji: choćby dlatego, że technika ta stała się ulubioną dziedziną Chińczyków. Wprawdzie chińscy genetycy podpisali się pod moratorium wzywającym do powstrzymania się na razie od modyfikowania ludzkich zarodków, ale w Chinach decyzja w tak ważnych kwestiach leży raczej w gestii rządu, nie biologów i lekarzy.
Podróż z fotonami w żaglu
W tym roku na pewno nam się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta