Więcej godzin aktywności oznacza dłuższe wakacje
Zmiana wymiaru czasu pracy wymusza odpowiednie dostosowanie liczby dni urlopu wypoczynkowego, ale tylko za okres od rozpoczęcia realizacji zwiększonych zadań.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 11 listopada 2015 r. w sprawie Kathleen Greenfield przeciwko The Care Bureau Ltd (C-219/14).
O co chodziło
Sprawa dotyczyła pracownika, którego wymiar czasu pracy się zmieniał. Początkowo pracował on jeden dzień w tygodniu. Następnie zwiększono mu wymiar i pracował w rytmie 12 dni pracujących i dwa dni wolne. Przed zwiększeniem wymiaru osoba ta skorzystała z siedmiu dni corocznego urlopu wypoczynkowego. W ten sposób wybrała pulę przypadającą na dany rok kalendarzowy.
Ponieważ wymiar czasu pracy wzrósł jeszcze przed końcem roku, pracownik domagał się zwiększenia swojej puli wakacyjnej. Chciał, aby pracodawca dostosował nabyty i wykorzystany wypoczynek z mocą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta