Transfer firmy nie obejmie składki wypadkowej
Nie ma możliwości sukcesji wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę na podstawie art. 231 kodeksu pracy.
Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku w decyzji z 30 listopada 2015 r. (Dl/100000/43/1275/2015).
Wnioskodawca wskazał, że 1 listopada 2015 r. nastąpi przejście na podstawie art. 231 k.p. części zakładu pracy spółki z o.o. na nowego pracodawcę – spółkę komandytową. Zostanie ona nowym pracodawcą dla części pracowników (100 osób) zatrudnionych do 31 października 2015 r. w spółce z o.o. Przyczyną przejścia zakładu na nowego pracodawcę jest faktyczne przejęcie przez niego większości zadań dotychczasowego pracodawcy. W wyniku przeniesienia części zakładu pracy nie dojdzie do zmiany poziomu zatrudnienia osób ani rodzaju prowadzonej działalności mającej wpływ na poziom występowania zagrożeń i skutków wypadkowych. Wątpliwości przedsiębiorcy budziło to, czy jako przejmujący pracodawca zachowa prawo do stosowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej od 1 listopada 2015 r. spółkę z o.o.
W opinii przedsiębiorcy przejmującego nie będzie on mógł stosować stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalonej dla spółki z o.o. Wskazał, że zgodnie z art. 27 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta