Polityczny dekalog roku 2016
Dziesięć spraw i wydarzeń, które będą miały istotny wpływ na sytuację polityczną w kraju.
Każdy, kto myślał, że po 2015 r. – z racji podwójnych wyborów, prezydenckich i parlamentarnych – polityka się skończy, mylił się przynajmniej podwójnie. Po pierwsze dlatego, że pod rządami PiS polityka znacznie przyspieszyła, absorbując nie tylko we dnie, ale przede wszystkim nocami. Po wtóre, w 2016 r. dojdzie do kilku wydarzeń, które znacząco wpłyną na sytuację wewnętrzną i zewnętrzną Polski. Tak naprawdę, to może być kluczowy rok dla bezpieczeństwa geostrategicznego Polski i dalszych losów nowej władzy.
1. Szczyt NATO w Warszawie
To jedna z niewielu inicjatyw prezydenta Bronisława Komorowskiego popierana przez PiS. Większość polskich polityków ma nadzieję, że podczas lipcowego szczytu członkowie NATO zgodzą się na stworzenie w naszym kraju stałych baz sojuszniczych wojsk. Sprawa jest delikatna, dlatego że część członków NATO — w tym Niemcy — nie chce o tym słyszeć, obawiając się złowrogich pomruków Kremla. Konfrontacyjna polityka rządu PiS wobec Berlina może utrudnić osiągnięcie porozumienia. Kluczowe będzie stanowisko Amerykanów, a odchodząca administracja Baracka Obamy przygląda się sytuacji politycznej w Polsce. Gdyby kontrowersje towarzyszące rządom PiS stały się dla krajów NATO pretekstem do wstrzymania ekspansji na Wschód, byłaby to klęska nowej polskiej władzy i prezydenta.
2....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta