2015: rok rekordowych zmian w przepisach
Dziedziczenie spadku bez długów i likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego to korzystne zmiany prawa. Wątpliwości budzi za to nowy proces karny.
W 2015 r. Sejm przyjął niemal 300 ustaw, 261 jeszcze w poprzedniej kadencji. Swój finał miało wiele dużych reform, m.in. procedury karnej, zmieniono sposób dziedziczenia oraz zasady restrukturyzacji.
Bat na kierowców
Najwięcej kontrowersji budziła reforma procedury karnej. Wprowadziła tzw. proces kontradyktoryjny – zakłada mniejszą aktywność sędziego, a większą stron. – Cieszę się, że skończyły się czasy, gdy sąd prowadził śledztwo, że obudziliśmy strony postępowania – mówi adwokat Mariusz Paplaczyk.
Przepisy spotkały się z krytyką m.in. prokuratury, która podkreślała, że zmiany są wprowadzane zbyt szybko i nie zdążyła się przygotować. – Mamy zapaść na podstawowym odcinku funkcjonowania prokuratury, czyli oskarżania – mówił na łamach „Rz" prokurator Jacek Skała.
Zaniepokojony spadkiem liczby aktów oskarżenia wysyłanych do sądów i rosnącą liczbą ugód z oskarżonymi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wycofanie się z reformy.
Na dobrą ocenę zasługuje natomiast zmiana w przepisach o kierowcach, która obowiązuje od 18 maja 2015 r. Każdy, kto w terenie zabudowanym przekroczy dopuszczalną prędkość, traci od ręki prawo jazdy. Kierowców cieszy też pozbawienie straży miejskiej prawa do używania fotoradarów.
Do udanych należy też zaliczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta