Polska nie da się izolować
Konrad Szymański | Niektórzy zachodni politycy krytykują nasz kraj, bo chcą powrócić do małej Unii – mówi Jędrzejowi Bieleckiemu minister ds. europejskich.
Rz: Po Nowym Roku Komisja Europejska będzie debatować o tym, czy w Polsce zagrożona jest demokracja. Podobne plany ma Parlament Europejski. Tę sprawę podnosi też szef dyplomacji Luksemburga, kraju, który przewodzi teraz Unii. Nie grozi nam izolacja w Europie?
Nie mam takich obaw. Polska prowadzi i będzie prowadzić w Unii politykę obliczalną i konstruktywną. Taka lub inna ocena zmian w polskiej polityce wewnętrznej temu nie przeszkodzi. Każda z instytucji Unii otrzyma zresztą od nas stosowne wyjaśnienia w tej sprawie, by uniknąć nieporozumień. Pamiętajmy też, że opinia jednego czy drugiego polityka nie jest jeszcze stanowiskiem Unii. Każdy ma prawo do swoich opinii. My będziemy zabiegali tylko, by nasza komunikacja była uczciwa.
Polityki wewnętrznej nie da się jednak oddzielić od europejskiej, bo traktat lizboński jasno określa sankcje za łamanie zasad demokracji.
Nikt w Polsce nie chce lekceważyć wartości zapisanych w traktatach czy reguł demokracji. Mamy jedynie spór co do sposobów rozumienia tych wartości. Takie spory ustrojowe są toczone w krajach Unii. Przy okazji sporów o Polskę czy o Węgry można też odnieść wrażenie, że niektórzy politycy szukają pretekstu dla zawężenia Europy.
Jakich argumentów chce użyć rząd w pismach do instytucji europejskich, aby wykazać, że niepokój o kondycję demokracji w Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta