Chronionym seniorom można pogorszyć zasady współpracy
Zanim pracownik osiągnie wiek przedemerytalny, szef ma prawo wypowiedzieć mu warunki pracy. Nie blokuje go to, że okres wypowiedzenia upłynie już po osiągnięciu przez niego tego wieku.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zabrania tego art. 39 k.p. Przepis ten stosuje się także do wypowiedzenia zmieniającego. Od tych zasad są wyjątki.
Z rentą
Firma może wypowiedzieć warunki pracy i płacy, gdy pracownik będący w wieku przedemerytalnym uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 k.p.). Ochrona przed wypowiedzeniem wynikająca z art. 39 k.p. jest wyłączona tylko wobec takiej osoby, której prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostało potwierdzone decyzją organu rentowego. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 stycznia 2012 r. (II PK 149/11).
Upadłość lub likwidacja
Zakazu wypowiadania warunków pracy lub płacy osobom w wieku przedemerytalnym nie stosuje się też w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 § 1 k.p.). W takich przypadkach dopuszcza się wypowiedzenie angaży wszystkim zatrudnionym, w tym także szczególnie chronionym. Dotyczy to również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta