Plany zagospodarowania bez zagrożeń powodziowych
Gminy mają teraz swobodę w podjęciu decyzji, czy chcą uwzględnić mapy przeciwpowodziowe w swoich dokumentach planistycznych czy też nie.
Od 31 grudnia obowiązuje nowela prawa wodnego z 16 grudnia 2015 r. Wprowadziła ona zmianę ważną dla samorządów terytorialnych. Dała bowiem im wybór, czy chcą wprowadzać do studiów kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz do miejscowych planów zapisy z map przeciwpowodziowych, czy też wolą się z tym wstrzymać.
Z dyrektywy do ustawy
Obowiązek opracowania mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego nałożyła na polskie władze dyrektywa 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (tzw. dyrektywa powodziowa). Mapy te opracował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB – Centra Modelowania Powodzi i Suszy w Gdyni, Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu. Następnie zostały one opublikowane na hydroportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) w formie plików PDF. W 2014 r. były one sprawdzane.
O mapach zaczęło być głośno w ubiegłym roku. Wtedy to KZGW...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta