Chociaż decyzja wygasła, można stwierdzić jej nieważność
Skutki stwierdzenia nieważności decyzji są znacznie dalej idące niż konsekwencje stwierdzenia jej wygaśnięcia.
Katarzyna Haligowska-Gaj
Uprzednie stwierdzenie wygaśnięcia danej decyzji nie dezaktualizuje interesu prawnego strony w żądaniu stwierdzenia nieważności tej decyzji, ani nie stanowi innej uzasadnionej przyczyny w rozumieniu art. 61a ust. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, która stanowiłaby przeszkodę we wszczęciu postępowania nieważnościowego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 23 lipca 2014 r. (sygn. akt IV SA/Po 439/14).
Wniosek o wznowienie postępowania
Powyższe orzeczenie zapadło w następującym stanie faktyczno-prawnym. Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej SKO) w kwietniu 2013 roku wpłynął wniosek o wznowienie postępowania zakończonego decyzją starosty z 2007 roku zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Wnioskodawca we wrześniu 2013 roku zmienił swoje żądanie, ostatecznie domagając się stwierdzenia nieważności ww. decyzji.
SKO odmówiło wszczęcia postępowania, wskazując m.in. na fakt, iż starosta w kwietniu 2013 roku stwierdził wygaśnięcie przedmiotowej decyzji, tym samym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta