Informacja publiczna: w jakiej formie jest udostępniana i ile kosztuje
Z ustawy o dostępie do informacji publicznej nie wynika zobowiązanie do ustalenia opłaty za udzielenie takiej informacji, a jedynie możliwość jej wymierzenia.
Paweł Sowisło , adwokat Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski
Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej (dalej u.d.i.p.) – każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną. Podlega ona udostępnieniu i ponownemu wykorzystaniu. Prawo do takiej informacji przysługuje każdemu. Oznacza to, że od osoby ubiegającej się o informację publiczną nie wolno żądać uzasadnienia oraz wskazania celu, w jakim informacja ta ma zostać udostępniona.
Wyjątek w tym zakresie stanowi żądanie udostępnienia informacji przetworzonej, tj. takiej, która wymaga sporządzenia np. zestawienia z danych posiadanych przez podmioty posiadające te informacje.
Ustawowy obowiązek
W celu ujednolicenia systemu stron w sieci teleinformatycznej został utworzony urzędowy publikator teleinformatyczny, tj. Biuletyn Informacji Publicznej (BIP). Podmiotami, na których ciąży ustawowy obowiązek udostępnienia informacji publicznej, są m.in. organy władzy publicznej na szczeblu centralnym – np. minister, terenowe organy administracji rządowej – wojewoda, a także organy samorządu terytorialnego – starosta, prezydent miasta (burmistrz, wójt). Nadto podmiotami zobowiązanymi do udzielenia informacji publicznej są także m.in.: sądy, uczelnie publiczne, ale również spółki korzystające ze środków publicznych, np. PKP....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta