Nie lekceważmy zmian na skórze
Choć rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem skóry u osób rasy kaukaskiej, to jego postać zaawansowana należy do nowotworów rzadkich.
– To najczęstszy nowotwór skóry – tłumaczy prof. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologii w Wojskowym Instytucie Medycznym. – Stanowi 80 proc. przypadków zachorowań na nowotwory inne niż czerniak. Co roku rozpoznajemy go u ponad 10 milionów ludzi na świecie.
Chorych z odległymi przerzutami jest mały procent. U większości pacjentów, jeśli zmiana jest wcześnie wykryta, skuteczny jest prosty zabieg chirurgiczny. Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania jest długotrwała lub nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, a przede wszystkim historia poparzeń słonecznych.
– Również korzystanie z solariów, zwłaszcza u osób poniżej 25. roku życia, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia tego typu nowotworu – wskazuje dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. – Najczęściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta