Konsekwencje zakazu zabudowy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
W aktach prawnych o niższej randze nie można definiować pojęć ustawowych – wynika z rozporządzenia w sprawie „Zasad techniki prawodawczej". Jednocześnie nie wskazano w nim wprost, czym są tego rodzaju pojęcia.
Gmina przygotowuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z intencją organu, na terenie objętym planem miejscowym ma być zakaz sytuowania budynków, ale już nie innych obiektów budowlanych (budowli, obiektów małej architektury). W gminie powstała koncepcja, żeby w planie miejscowym wprowadzić dla terenu zakaz zabudowy i zdefiniować go jako „zakaz lokalizacji obiektów kubaturowych". Czy można w planie taki zakaz zamieścić?
Zamiast zamieszczenia i zdefiniowania w ten sposób w planie miejscowym „zakazu zabudowy", znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do niego „zakazu sytuowania budynków". W praktyce bowiem okazuje się, że dosyć duże znaczenie ma to, jakie konkretnie pojęcia w aktach prawa miejscowego (w tym planie miejscowym) będą stosowane. Zgodnie z § 149 załącznika do rozporządzenia prezesa rady ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej", w aktach prawnych o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta