Wysokie koszty ustawy frankowej
Bankowcy i analitycy nie wierzą, że prezydencki projekt wejdzie w życie w proponowanym kształcie.
Monika Krześniak-sajewicz
Prezydencka propozycja rozwiązania problemu kredytów walutowych może kosztować banki 30–40 mld zł. Są też bardziej dramatyczne prognozy, ale wyliczenia utrudniają rozbieżności między zapisami w projekcie ustawy a załączonym do niego kalkulatorem. Stopień obciążenia sektora oraz konsekwencje tego będą zależały również od tego, w jaki sposób koszty będą rozłożone w czasie, a tu opinie są podzielone.
Ogromne obciążenie
– Oceniam, że łączny koszt propozycji zawartych w prezydenckim projekcie może sięgnąć nawet 50 mld zł. Są niespójności pomiędzy kalkulatorem załączonym do ustawy a zapisami zawartymi w projekcie, które mogą nawet znacząco wpływać na atrakcyjność ustawy dla frankowiczów i na koszt, który poniosą banki. Szacując wpływ na sektor, należy raczej uwzględnić intencję Kancelarii Prezydenta, odzwierciedloną w kalkulatorze, według którego kredyty walutowe zostaną przeliczone po historycznym kursie zaciągnięcia, a następnie kwota pozostała do spłaty zostanie skorygowana o różnice między spłatami kredytu, których dokonał klient, a odsetkami od teoretycznego analogicznego kredytu w złotych – ocenia Kamil Stolarski, analityk Haitong Banku.
Ostrzega przy tym, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta