Zamówienia publiczne w nowych dyrektywach unijnych
Podział zamówienia na części i bezpośrednie płatności na rzecz podwykonawców – te m.in. zagadnienia regulują nowe dyrektywy unijne w sprawie zamówień publicznych.
Podwykonawstwo jest narzędziem stymulującym aktywność małych i średnich przedsiębiorców (MŚP). Dlatego przepisy o podwykonawstwie stanowią istotną część nowych dyrektyw unijnych dotyczących zamówień publicznych (dyrektywa 2014/24/UE – tzw. nowa dyrektywa klasyczna oraz dyrektywa 2014/25/UE – tzw. dyrektywa sektorowa).
Nie tylko sama procedura
Dotychczas dyrektywy unijne koncentrowały się przede wszystkim wokół samej procedury udzielenia zamówienia publicznego, niewiele miejsca poświęcając zarówno etapowi realizacji zamówienia, jak i samej instytucji podwykonawstwa. Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w nowych dyrektywach. Przykładowo, nowa dyrektywa klasyczna zawiera Rozdział IV dotyczący realizacji kontraktu, w którym art. 71 w całości poświęcony jest podwykonawstwu. Już w samej preambule nowej dyrektywy klasycznej znajdują się odniesienia do:
1. Podziału zamówienia na części – państwa członkowskie powinny zachować możliwość podejmowania dalszych starań w celu ułatwiania MŚP udziału w rynku zamówień publicznych, rozszerzając zakres obowiązku rozważenia celowości podziału zamówień na mniejsze części, żądając od instytucji zamawiających uzasadnienia decyzji o niedokonywaniu podziału zamówień na części lub czyniąc ten podział obowiązkowym pod pewnymi warunkami.
2. Bezpośrednich płatności na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta