Siedem dni na odwołanie od protokołu
Jeśli kontrolowany pracodawca przedstawi nowe dane czy informacje, ma szansę podważyć ustalenia inspektora pracy. Takiego skutku nie odniosą zastrzeżenia do protokołu w formie usprawiedliwienia czy wyrażenia niezadowolenia.
Tam, gdzie inspektor pracy stwierdził w zakładzie nieprawidłowości, ustalenia z kontroli przybierają formę protokołu. Warto się z nim szczegółowo zapoznać i wnieść do niego umotywowane zastrzeżenia. Daje to szansę na zmianę lub uzupełnienie dokumentu zgodnie z wolą kontrolowanego. Może to mieć kluczowe znaczenie dla skutków wizyty badającego.
Dwie formy
Celem kontroli inspektora pracy jest ustalenie stanu faktycznego co do przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także regulacji o legalności zatrudnienia. Ustalenia te muszą zostać należycie udokumentowane. Przy stwierdzeniu bowiem przez inspektora naruszeń w zakresie objętym kontrolą będą one stanowiły podstawę zastosowania przez niego adekwatnych środków prawnych. Chcąc wyeliminować dowolność przy dokumentowaniu czynności kontrolnych, ustawodawca wprowadził dwie formy, z których może skorzystać inspektor pracy – protokół i notatkę. Zależą one od sytuacji zastanej w zakładzie.
Protokół to podstawowa i najczęściej stosowana forma potwierdzania tego, co inspektorowi udało się ustalić. Wykorzystywany jest on wtedy, gdy kontrola wykazała nieprawidłowości.
Wyjątkiem od tej zasady jest dokumentowanie czynności sprawdzających w formie notatki urzędowej. Stosowana jest wtedy, gdy kontrola nie wykazała nieprawidłowości, co jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta