Powód zwolnienia ma być jasny
Pracownik, który otrzymuje wypowiedzenie umowy, powinien poznać przyczyny decyzji już z tego oświadczenia. Sądy nie mają obowiązku domyślać się ani poszukiwać konkretnych podstaw rozstania.
Wypowiedzenie przez szefa umowy zawartej na czas nieokreślony musi wskazywać przyczynę uzasadniającą taki krok. Przy czym ma być ona zgodna z prawdą oraz konkretna. Taki wymóg wynika z art. 30 § 4 kodeksu pracy. Nie dotyczy on natomiast wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony lub na okres próbny. Przy tych angażach tylko w razie rozwiązania bez wypowiedzenia firma musi podać powód zwolnienia.
Zrozumiale dla pracownika
Obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia ma umożliwić pracownikowi obronę przed dokonanym zwolnieniem w postępowaniu przed sądem pracy. Gdy pracownik wniesie powództwo do sądu, brak konkretnej przyczyny zwolnienia może skutkować uwzględnieniem powództwa i uznaniem wypowiedzenia za bezskuteczne, przywróceniem etatowca do pracy lub przyznaniem mu odszkodowania.
Pracodawca może określać przyczyny wypowiedzenia na różne sposoby. Jednak z jego pisma ma wynikać w sposób niebudzący wątpliwości, co jest istotą zarzutu stawianego podwładnemu i usprawiedliwiającego rozwiązanie z nim stosunku pracy. Przygotowując wymówienie, szef podaje więc, jakie okoliczności były podstawą jego decyzji. Dzięki temu uniknie później...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta