Środki z depozytu pokryją deficyt
Gmina, powiat lub województwo samorządowe może przyjmować w depozyt wolne środki od samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, instytucji kultury czy osób prawnych i w ten sposób sfinansować deficyt budżetowy lub rozchody.
Michał Cyrankiewicz
Rozwiązanie takie przewiduje art. 91a ustawy o finansach publicznych, który został do niej dodany ustawą z 26 września 2014 r., a obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Zgodnie z jego treścią przyjmowanie wolnych środków w depozyt następuje na podstawie uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego wyrażającej zgodę na przyjmowanie w depozyt wolnych środków. Uchwała taka podejmowana jest zawsze z inicjatywy zarządu (powiatu, województwa), a w gminach – wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Taka uchwała rady (sejmiku) wyrażająca zgodę na przyjmowanie wolnych środków w depozyt może także określać warunki ich przyjmowania oraz wysokość lub sposób obliczania ich oprocentowania. Konieczna jest także umowa, którą organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego zawiera z podmiotem, od którego wolne środki w depozyt przyjmuje.
Z art. 91a ustawy o finansach publicznych koresponduje art. 49 ust. 1a tej ustawy, który jest podstawą prawną dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta