Skorzystanie z uprawnień gwarantuje nagrodę
W tym roku po raz pierwszy nowe, wprowadzone 1 czerwca 2014 r. zasady ustalania prawa do nagrody rocznej dotyczyć będą wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych bez względu na datę rozpoczęcia przez nich służby.
Wypłacana funkcjonariuszom w I kwartale roku nagroda (roczna) jest odpowiednikiem tzw. trzynastki przysługującej pracownikom sfery budżetowej.
Warunki nabycia, obniżenia lub utraty prawa do tego świadczenia określają ustawy pragmatyczne poszczególnych służb mundurowych. I choć zasady, na jakich jest ta nagroda przyznawana, są podobne, w pewnych szczegółach rozwiązania zastosowane w tych ustawach różnią się między sobą.
W zeszłym roku pewną komplikacją dla służb kadrowych wszystkich formacji była konieczność stosowania dwóch sposobów obliczania nagrody: innego dla starych (będących w służbie przed 1 czerwca 2014 r.), innego dla nowych (przyjętych do służby po tej dacie) funkcjonariuszy. W tym roku do wszystkich funkcjonariuszy stosowane będą już jednolite zasady.
Wymagany staż
Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić policjanci, by nabyć prawo do takiej nagrody, jest pełnienie w danym roku służby przez co najmniej sześć miesięcy kalendarzowych. Okresy służby krótsze od miesiąca kalendarzowego sumuje się, przyjmując, że każde 30 dni służby stanowi pełny miesiąc kalendarzowy.
Za okres pełnienia służby przepisy dotyczące nagrody rocznej uznają okres pozostawania w stosunku służbowym z wyłączeniem okresów niewykonywania zadań służbowych z następujących przyczyn:
- korzystania z urlopu bezpłatnego;
- przerw w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta