Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakres pytań o dane załogi nadal regulują niespójne przepisy

26 stycznia 2016 | Dobra Firma | Regina Drabik
RAMKA 1. Przykład kwestionariusza osobowego dla kandydata
źródło: Rzeczpospolita
RAMKA 1. Przykład kwestionariusza osobowego dla kandydata
RAMKA 2. Przykład kwestionariusza osobowego dla pracownika
źródło: Rzeczpospolita
RAMKA 2. Przykład kwestionariusza osobowego dla pracownika

Kwestionariusz osobowy różni się w zależności od tego, czy ma go wypełnić kandydat do pracy czy pracownik. Zawiera też więcej rubryk, niż dopuszcza kodeks. Formularzy nie poprawiono mimo zmiany ustawy i rozporządzenia.

Regina Drabik

To, czego może żądać pracodawca od kandydata do pracy i pracownika, wynika z:

- art. 221 kodeksu pracy i

- rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm., dalej: rozporządzenie).

Kodeks pracy wskazuje na zdecydowanie mniej danych, które musi podać kandydat do pracy i pracownik, niż wymaga rozporządzenie. Tymczasem pracodawca musi jasno i zgodnie z prawem określić kryteria i zakres potrzebnych mu informacji dla obu tych grup.

Niespójności nie usunięto przy okazji nowelizacji rozporządzenia (z 10 listopada 2015 r., DzU z 2015 r., poz. 2005) i zamieszczonego w nim wzoru umowy o pracę. Wiązało się to z wejściem w życie 22 lutego 2016 r. nowelizacji kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 1220). Dlaczego przy tej okazji nie uaktualniono wymaganych druków?

Skąd wiedza

W postępowaniu rekrutacyjnym pracodawca określa m.in. kryteria doboru oraz dokumenty wymagane do naboru. Wśród tych najczęściej potrzebnych są: życiorys, list motywacyjny, oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów rekrutacji czy o niekaralności za przestępstwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10353

Wydanie: 10353

Spis treści
Zamów abonament