Mieszkańcy przejmują inicjatywę
W gminach, obok budżetu partycypacyjnego, coraz bardziej popularne stają się lokalne inicjatywy społeczne.
Renta planistyczna i opłata adiacencka istnieją tylko na papierze. Dochód z nich jest znikomy. Żadna gmina nie jest w stanie dzięki tym należnościom pokryć kosztów budowy dróg, kanalizacji czy uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego coraz częściej gminy sięgają po lokalne inicjatywy inwestycyjne i razem ze swoimi mieszkańcami realizują różnego typu przedsięwzięcia.
Przykładowo: w Ostrowie Wielkopolskim od 2011 do 2015 r. dzięki tej instytucji przebudowano kilka ulic, wykonano oświetlenie ul. A. Osieckiej, zmodernizowano małą salę gimnastyczną oraz podłogę w jednej z ostrowskich placówek oświatowych. Natomiast w Poznaniu Stowarzyszenie na rzecz Budowy Sieci Kanalizacyjnej w ulicy Popularnej i Gościnnej zrealizowało pod koniec ubiegłego roku pierwszy etap budowy kanałów sanitarnych. Inwestycje z pomocą mieszkańców prowadzone były też w innych miastach, m.in.: w Krakowie, Kielcach, Gdyni i Warszawie.
Inicjatywa, czyli co
Lokalna inicjatywa inwestycyjna istnieje od pięciu lat. To forma wykonywania zadań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta