Ostatni moment na poprawienie umów
Jeśli do 22 lutego strony nie wprowadzą do umowy terminowej klauzuli dopuszczającej jej wypowiedzenie, to jednostronne jej rozwiązanie będzie utrudnione co najmniej przez kolejne 33 miesiące.
22 lutego wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony. Wprowa- dziła je ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220).
Co jednak stanie się z umowami, które zostały zawarte przed 22 lutego 2016 r.?
Przezorni mają łatwiej
Sprawa jest relatywnie prosta dla umów terminowych, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Po wejściu w życie nowelizacji ich wypowiadanie będzie się odbywać na zupełnie nowych zasadach. Oznacza to w szczególności, że okresy wypowiedzeń tych umów będą zrównane z tymi, które stosuje się do umów na czas nieokreślony (będą one zależeć od stażu pracy w zakładzie).
Należy jedynie pamiętać o tym, aby przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia uwzględniać tylko zatrudnienie przypadające po 22 lutego 2016 r., czyli od dnia obowiązywania nowych regulacji.
Przepisy jasno określają też sytuację, w której którakolwiek ze stron stosunku pracy wypowie umowę przed 22 lutego 2016 r., lecz okres wypowiedzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta