Mniej biurokracji to szybszy rozwój
By ułatwić życie przedsiębiorcom, ustawy powinni przygotowywać eksperci i praktycy gospodarczy. Na razie robią to przede wszystkim urzędnicy.
Anna Cieślak-Wróblewska
Jak walczyć z biurokracją? – Nie ma jakichś cudownych recept, nie wyciągniemy królika z kapelusza, trzeba wykorzystać instrumenty, które są znane – mówi Witold Michałek, ekspert BCC.
Rekomendacje, jak poradzić sobie z tzw. biegunką legislacyjną i narastającą liczbą obowiązków administracyjnych, mają zostać przygotowane i następnie przedstawione rządowi podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się pod hasłem „Stop biurokratyzmowi".
Urzędnicy kontra eksperci
– Przede wszystkim administracja powinna zacząć egzekwować obowiązujące ją procedury – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, organizator Kongresu.
– Chodzi np. o ocenę skutków regulacji, która powinna towarzyszyć każdej nowej regulacji. Zwykle pokazane są skutki dla budżetu i dla administracji, ale nie ma oceny skutków dla biznesu. Bo – jak się wyjaśnia – jest to niemożliwe. I tu wychodzi słabość stanowienia prawa, wystarczy bowiem zapytać ekspertów, oni są w stanie wszystko obliczyć.
– To eksperci powinni być inicjatorami regulacji prawnych i to oni powinni je w dużej mierze przygotowywać - uważa Przemysław Polaczek, partner w firmie Grant Thorton. – To eksperci znają otoczenie gospodarcze i zmienające się rzeczywistość, a nie urzędnicy. Tymczasem w Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta