Czy mogą być składki w ratach
Wykonawca może uzyskać zwolnienie, odroczenie bądź rozłożenie na części zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji urzędu.
Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2015 r., poz. 121, tekst jedn.), która w art. 1 pkt 3 wprowadziła, zdawać by się mogło, nieznaczącą zmianę polegającą na wykreśleniu z dotychczasowej treści przepisu art. 30 ustawy o syst. ubezp. społ. wyłączenia art. 29 ustawy, weszła w życie 1 grudnia 2015 r.
Doniosłość tej regulacji powinna być oceniana nie tylko na płaszczyźnie ubezpieczeń społecznych, ale też w kontekście sytuacji wykonawców biorących udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego zgodnie z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych, a konkretnie normą art. 24 ust. 1 pkt 3 p.z.p., zgodnie z którą w przypadku zalegania z uiszczaniem przez wykonawców składek na ubezpieczenia społeczne, podlegają oni wykluczeniu z postępowania. Jedyną możliwością „utrzymania się" w postępowaniu jest uzyskanie przez wykonawcę zwolnienia, odroczenia, bądź rozłożenia na raty zaległych płatności lub wstrzymania w całości wykonania decyzji właściwego organu. To implikuje, iż jedną z metod pozyskania zamówienia jest uzyskanie przez wykonawcę rozłożenia na raty zaległych płatności – tzw. układu ratalnego.
Jak było dotychczas
W obowiązującym do grudnia 2015 r. stanie prawnym popularność układów ratalnych stała pod znakiem zapytania, z czego sprawę zdali sobie nowelizatorzy, podając w uzasadnieniu projektu, iż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta