Jakie dane sąd wykreśla z urzędu
Jeżeli w KRS są zamieszczone dane niedopuszczalne ze względu na przepisy, sąd rejestrowy, po wysłuchaniu zainteresowanych na posiedzeniu lub po wezwaniu do złożenia oświadczenia pisemnego, wykreśla je z urzędu. Wyrażenie „dane niedopuszczalne" oznacza wyłącznie dane, których przepisy nie przewidują do wprowadzenia do rejestru.
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 2 grudnia 2015 r., IV CSK 99/15.
Wnioskodawca złożył wniosek o wykreślenie z Rejestru Przedsiębiorców wpisu o wykreśleniu M.C. sp. z o.o. w likwidacji. Oddalając wniosek, sąd rejonowy wskazał, że za dane niedopuszczalne, podlegające wykreśleniu z urzędu na podstawie art. 12. ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: uKRS), mogą być uznane jedynie te dane, co do których przepisy w ogóle nie przewidują możliwości ich ujawnienia w rejestrze. Sąd zaznaczył, że kwestionowany wpis polegający na wykreśleniu podmiotu z Rejestru Przedsiębiorców jest wpisem dopuszczalnym, a okoliczności podniesione we wniosku prowadziłyby do ponownego badania przez sąd rejestrowy prawidłowości postępowania likwidacyjnego, co jest niedopuszczalne.
Sąd okręgowy oddalił apelację wnioskodawcy. Wskazał, że na tle art. 12 ust. 3 uKRS istnieje rozbieżność poglądów w zakresie zawartego w nim pojęcia „dane niedopuszczalne ze względu na obowiązujące przepisy prawa" i przychylił się do koncepcji, zgodnie z którą są to wyłącznie dane, których obowiązujące przepisy prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta