Bachus wraca nad Odrę
W przyszłym roku planowane jest pierwsze winobranie w jedynej w kraju „winnicy samorządowej".
Elewacje i wnętrza starych willi, kamienic i gmachów publicznych w Zielonej Górze ozdabiają detale architektoniczne o motywach, na jakie nie natkniemy się, przynajmniej w tej liczbie, w innych regionach kraju. Ornamenty roślinne przedstawiające winne grona i liście winorośli, figury Bachusa, centaurów i bachantek, stylizowane beczki, kielichy i puchary... Przed kilkunastu laty wydawało się, że sięgająca XII w. tradycja winiarska na Ziemi Lubuskiej to już zamknięty rozdział. Dziś jednak uprawa winorośli i produkcja wina znów zyskuje na znaczeniu, a wspieranie odnowy winiarstwa, m.in. jako czynnika rozwoju turystyki i sposób na wzmocnienie i zwiększenie atrakcyjności wizerunku regionu, stało się jednym z istotnych zadań w planach samorządu wojewódzkiego.
Ekologiczne atrakcje
Jesienią 2015 r. w Zaborze otwarto Lubuskie Centrum Winiarstwa. Ośrodek wzniesiony w ciągu zaledwie pół roku za 4 mln zł (w 99 proc. ze środków unijnych przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego) będzie integrować lubuskich winiarzy i służyć im fachowym doradztwem, stanowić bazę badawczo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie młodzieży na kierunku winiarskim, budować markę lubuskich win oraz działać na rzecz popularyzacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta