Co z zaliczkami na poczet dywidendy
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stoją przed decyzją o przeznaczeniu na corocznych zgromadzeniach osiągniętych zysków lub pokrycia poniesionych strat.
Zbliża się okres przygotowania i w konsekwencji zatwierdzenia sprawozdań finansowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Część spółek wypłaciła swoim udziałowcom, w minionym roku obrotowym, zaliczki na poczet dywidendy.
Dlatego też warto przybliżyć tę instytucję i zwrócić uwagę zarządom i wspólnikom spółek na aspekty prawne, które wiążą się z prawidłową wypłatą zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.
Zaliczka na poczet dywidendy, uregulowana w art. 194 kodeksu spółek handlowych oraz art. 195 k.s.h., to jedno z narzędzi prawnych służących do wypłaty środków z majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz wspólników z tytułu ich uczestnictwa w spółce. Przepisy k.s.h. określają zarówno kiedy wypłata zaliczki jest możliwa, jak i sposób wyliczenia jej maksymalnej wysokości.
O możliwości wypłaty zaliczki przesądza zawarte w umowie spółki upoważnienie do jej wypłaty udzielone zarządowi przez wspólników spółki. Ponadto spółka powinna osiągnąć zysk w roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym ma być wypłacona zaliczka, który następnie został wykazany w sporządzonym i zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym.
Do połowy zysku
Przepisy stanowią, że wysokość zaliczki nie może przekraczać połowy zysku osiągniętego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta