Przedsiębiorca pokrzywdzony przestępstwem dostanie wyższą kompensatę
Od połowy stycznia obowiązują korzystniejsze dla pokrzywdzonych, także przedsiębiorców, zasady przyznawania kompensat. Zgodnie z nimi pokrzywdzony może liczyć na dwa razy wyższe kwoty pieniędzy. Na wysunięcie swojego żądania ma on teraz pięć lat od popełnienia czynu, zamiast dwóch lat, jak było uprzednio.
Pokrzywdzony przestępstwem może liczyć na wyższą rekompensatę pieniężną. To skutek nowych przepisów, które obowiązują od 13 stycznia 2016 r. Tego dnia weszła w życie nowelizacja ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw, nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Można dostać więcej
Zgodnie z nowymi przepisami kompensata od państwa może być przyznana nie tylko wówczas, gdy zostało popełnione przestępstwo, ale też czyn zabroniony. To bardzo ważna zmiana, bowiem do tej pory, jeżeli sprawca czynu okazał się niepoczytalny, to pokrzywdzony nie miał szans na uzyskanie kompensaty. Osobie niepoczytalnej nie można bowiem przypisać winy i w konsekwencji – zgodnie z art. 1 § 3 kodeksu karnego – nie popełnia ona przestępstwa. Od 13 stycznia także w przypadku pokrzywdzenia przez osobę niepoczytalną pokrzywdzony będzie mógł starać się o kompensatę od państwa. Zgodnie z nowymi przepisami przyznawana jest ona bowiem nie tylko ofiarom przestępstw, ale także czynów zabronionych.
W każdym przypadku kompensata może być przyznana, jeżeli czyn zabroniony został popełniony w Polsce na szkodę osoby mającej miejsce stałego pobytu w Polsce lub w innym państwie Unii Europejskiej.
Środki finansowe od państwa mogą być przyznane w kwocie pokrywającej wyłącznie:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta