Koszt kredytu maleje przez podatek bankowy
Nowa danina miała podbić oprocentowanie kredytów, ale na razie ma odwrotny efekt. To może jednak być zjawisko przejściowe.
Grzegorz Siemionczyk
Stawki oprocentowania po jakich banki pożyczają sobie pieniądze (WIBOR), z którymi powiązane jest oprocentowanie innych kredytów powoli, ale systematycznie maleją. W dodatku na rynku finansowym wyraźnie widoczne są oczekiwania na ich dalszy spadek (wyceniane w tzw. kontraktach FRA). W przypadku stawki WIBOR 3M oczekiwany jest spadek o około 0,25 pkt proc. (obecnie wynosi 1,69 proc.). To oznacza, że inwestorzy oczekują spadku kosztu kredytu.
To o tyle dziwne, że zwykle stawki WIBOR zmieniają się w rytm stóp procentowych NBP. Tymczasem ostatnio ekonomiści wycofują się z oczekiwań, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się obniżyć stopy procentowe. Dwa miesiące temu 80 proc. ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów przewidywało, że do połowy 2016 r. Rada obniży stopy procentowe W ankiecie z końca stycznia poluzowania polityki pieniężnej w takim horyzoncie czasowym oczekiwało już niespełna 40 proc.
Kłopotliwa nadpłynność
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta