Fiskus dopuszcza wpłaty przez inne podmioty
Małżonkowie nie będą już mieli problemu z zapłatą podatku za siebie nawzajem czy za dziecko. Jednak w przypadku wspólników obowiązuje limit 1000 zł.
Od początku 2016 r. obowiązują zmiany w ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), których celem jest ułatwienie rozliczeń podatkowych. Nowością jest możliwość zapłaty daniny za innych podatników. Zgodnie z nowym art. 62b o.p. zapłata podatku może nastąpić także przez: małżonka podatnika, jego zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.
W tym przypadku przepisy nie przewidują żadnych limitów kwotowych. Zmiana ta wynika z faktu, że podatek nierzadko jest płacony przez osoby z bliskiej rodziny podatnika. W praktyce małżonkowie płacą za siebie nawzajem, często też regulują należność za swoje dzieci lub rodziców. Ustawodawca uznał, że sytuacje takie ze względów pragmatycznych powinny być prawnie sankcjonowane bez potrzeby prowadzenia czasochłonnych procedur wyjaśniających.
Dotychczas zgodnie z art. 60 § 1 pkt 2 o.p. za termin zapłaty uznawano dzień obciążenia konta podatnika. Także zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 maja 2008 r. (I FPS 8/07) zapłata przez inny podmiot nie powodowała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta