Czy kompensata wpływa na termin zwrotu VAT
Przedsiębiorca dostanie z urzędu skarbowego zwrot podatku w ciągu 25 dni, jeśli opłaci faktury będące podstawą rozliczeń. Nie ma zgody fiskusa i sądów co do tego, czy może to nastąpić w formie potrącenia wzajemnych należności.
Małgorzata Breda Piotr Kępisty
Gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Organ podatkowy zwraca różnicę podatku co do zasady w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji przez podatnika. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują także krótszy, 25-dniowy, termin zwrotu. Zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ww. ustawy na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa o działalności gospodarczej).
Gotówka albo przelew
Przyspieszony zwrot VAT przysługuje podatnikowi, jeżeli zapłata do wysokości 15 tys. euro została uregulowana w formie gotówkowej, a w przypadku należności o wartości wyższej niż 15 tys. euro, gdy zapłata nastąpiła w formie przelewu. Wskazane limity oraz formy płatności wynikają z art. 22 ustawy o działalności gospodarczej.
Przykład
Pani Marzena prowadzi działalność gospodarczą obejmującą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta