Kiedy trzeba sporządzić dokumentację cen transferowych
Limity obligujące do przygotowania dokumentacji podatkowej posługują się pojęciem „transakcja". Nie jest ono jednak zdefiniowane. Aby uniknąć konfliktów z fiskusem, warto sumować wszystkie usługi nabywane od danego kontrahenta.
W jaki sposób liczyć
Zawarliśmy umowę najmu z podmiotem powiązanym z Niemiec na kwotę nieprzekraczającą limitu z ustawy o CIT oraz umowę o świadczenie usług marketingowych na kwotę przekraczającą ten limit. Czy jesteśmy zobowiązani do przygotowania dokumentacji tylko dla transakcji dotyczącej usług marketingowych czy również dla usługi najmu?
Zgodnie z art. 9a ustawy o CIT oraz art. 25a ustawy o PIT obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dla transakcji z podmiotami powiązanymi obejmuje transakcję lub transakcje, których łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w danym roku podatkowym przekracza określone limity.
Limity te wynoszą obecnie:
- 30 000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych,
- 100 000 euro lub 50 000 euro – w przypadku pozostałych transakcji (np. zakup/sprzedaż towarów), w zależności od relacji między wartością transakcji a wysokością kapitału zakładowego,
- 20 000 euro – w przypadku transakcji z podmiotem z raju podatkowego.
W omawianym przypadku zastosowanie ma limit 30 000 euro (przy założeniu, że nie mamy do czynienia z podmiotem z raju podatkowego).
W odniesieniu do limitów ustawa posługuje się pojęciem transakcji, które nie zostało zdefiniowane. Powstały wątpliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta