Zbycie obligacji otrzymanych w naturze bez prawa do kosztu
Ogólną zasadę stanowi zaliczanie przez podatników do kosztów rzeczywiście poniesionych wydatków. Wprowadzone od tej zasady wyjątki są wyraźnie wskazane w ustawie podatkowej. Skoro przed 1 stycznia 2015 r. ustawa podatkowa nie przewidywała wprost, że kosztem z tytułu zbycia składnika majątkowego uzyskanego zamiast spełnienia świadczenia pieniężnego może być przychód uzyskany z tego świadczenia, to obowiązywała reguła ogólna.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 17 grudnia 2015 r. (I SA/Po 931/15).
Podatnik zamierza objąć udziały w nowo utworzonej spółce z o.o. z siedzibą w Polsce. W przyszłości spółka z o.o. nabędzie i obejmie udziały w spółce kapitałowej prawa cypryjskiego, która będzie podlegać na Cyprze opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Należące do spółki z o.o. udziały w spółce zagranicznej mogą zostać umorzone za wynagrodzeniem. W związku z tym spółka z o.o. otrzyma wynagrodzenie w postaci obligacji wyemitowanych przez inny podmiot, nabytych/objętych wcześniej przez spółkę zagraniczną. Podatnik powziął wątpliwość, w jaki sposób spółka z o.o. powinna ustalić koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży obligacji otrzymanych tytułem wynagrodzenia za umorzenie udziałów w spółce zagranicznej. Jego zdaniem kosztem uzyskania przychodów będzie wartość obligacji rozpoznana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta